Facebook Brož+Havránek

EZS

Jako certifikovaní partneři firmy JABLOTRON ALARMS a.s vám nabízíme odbornou instalaci a kvalitní servis výrobků české firmy Jablotron. Zároveň vám na této stránce dáváme k dispozici doporučení tohoto předního dodavatele zabezpečovací techniky.

 

Jak si zabezpečit dům, obchod, či kancelář?

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) jsou finančně mnohem dostupnější, než si řada lidí myslí. Cenově jsou srovnatelné například s běžnými elektrickými spotřebiči, které jsou v každé domácnosti samozřejmostí. Samozřejmě, že jiná bude hodnota EZS určeného pro zabezpečení panelákového bytu ve třetím patře v malém městě a jiná pro zabezpečení luxusní vily v Praze.
Mozkem každého zabezpečovacího systému je ústředna. Ta vyhodnocuje veškeré signály ze snímačů a ovládacích zařízení a na základě jejich analýzy a v souladu s naprogramováním rozhoduje o vyhlášení poplachu.

K 80 % vloupání dojde překonáním vchodových dveří. Proto je ochrana vstupu nejpodstatnější. Dveře by měly být především chráněny mechanickým zámkem, aby nemohlo dojít k jejich snadnému otevření. Samozřejmě, že čím je zámek složitější, více odolá. O indikaci otevření dveří se postará magnetický detektor. Ten upozorní ústřednu, že došlo k otevření dveří a ústředna většinou čeká na odjištění systému. Pokud nedojde k odjištění během nastavené doby, dojde k vyhlášení poplachu narušení objektu.

Moderní EZS se zpravidla odjišťují buď pomocí klávesnice zadáním několikamístného vstupního kódu nebo stiskem tlačítka rádiového ovladače. Oba systémy jsou naprosto bezpečné. Možnost zadání kódu bývá omezena několika málo pokusy než dojde k vyhlášení poplachu. U ovládacích klíčenek bývá použit takzvaný plovoucí přenosový kód, který zcela znemožňuje jeho zkopírování.

Podobným způsobem jako vstupní dveře lze zajistit všechny vstupy do objektu, tj. všechny dveře a okna. Pro detekci rozbití skleněné výplně se dnes používají akustické detektory rozbití skla. Tyto snímače jsou umístěny v místnosti, kde jsou skleněné výplně, a jsou schopny vysoce přesně detekovat rozbití skla. Kvalitní snímače jsou přitom zcela imunní vůči jiným podobným zvukům. Magnetické detektory a detektory rozbití skla zabezpečují základní plášťovou ochranu objektu.

Pro kvalitní ochranu vnitřních prostor před narušiteli se používají především infrapasivní snímače (tzv. PIR snímače). Tyto detektory jsou schopny na základě analýzy teplot v místnosti spolehlivě detekovat pohyb člověka v prostoru. Pro různé aplikace se používají PIR snímače s odlišnou charakteristikou, například vhodné pro standardní prostory, pro dlouhé úzké chodby nebo snímače imunní menším živočichům.

Standardem u systémů EZS je také ochrana objektů před nebezpečím požáru nebo výbuchu. Ke včasné detekci požáru se používají ionizační, optické nebo tepelné požární snímače. Nejpoužívanější hlásiče jsou ionizační, které velice rychle a spolehlivě detekují zvýšený výskyt kouře v místnosti a vynikají také příznivou cenou. Standardně mají v sobě zabudovanou sirénku, která dokáže v nebezpečí zalarmovat obyvatele.

Pokud se k topení nebo vaření používá plyn, mělo by být samozřejmostí použití detektoru úniku plynu. Nejmodernější typy umožňují detekci všech druhů výbušných plynů a v případě zvýšení koncentrace plynu nad nastavenou bezpečnou mez aktivují zabezpečovací systém. Zároveň lokálně signalizují nebezpečí sirénkou a umožňují též automatické uzavření přívodu plynu v případě nebezpečí.

V případě poplachu ústředna aktivuje poplachová zařízení:

1/ Vnitřní interiérové sirény mají vysoký pronikavý zvuk a jejich hlavním cílem je odradit pachatele. Ze zkušenosti vyplývá, že pokud je pachatel překvapen ječivým zvukem sirény, ve většině případů se dá okamžitě na útěk.

2/ Venkovní sirény mají naopak za úkol v případě poplachu přilákat pozornost sousedů nebo kolemjdoucích. K tomu účelu bývá výkonná siréna doplněna intenzivním blikačem. Protože venku umístěná siréna může být lehce zranitelná, je při jejím výběru nutné dbát na důkladné mechanické provedení. Nejmodernější sirény skrývají pod venkovním plastovým pláštěm chránícím před povětrnostními vlivy ještě další ocelový kryt. Samozřejmostí je také použití vlastního vnitřního akumulátoru, který dovede napájet sirénu v okamžiku, kdy se pachatel pokusí sirénu odpojit od vedení k ústředně nebo přímo odtrhnout ze zdi.

3/ Aby se informace o poplachu dostala okamžitě i k majiteli objektu, používají se GSM brány a nebo LAN komunikátory.

10.02.2023

109 kg baterií

Do sběrné nádoby u nás v provozovně jsme v roce 2022 vytřídili 109 kg odpadních baterií.Z tohoto množství bylo recyklací získáno 82 kg druhotných surovin, které budou využity při výrobě nových produktů. Od neziskové společnosti ECOBAT, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice, jsme za naši činnost obdrželi OSVĚDČENÍ O PŘÍNOSU PRO ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. Děkujeme všem, kteří se do sběru zapojili.

20.01.2023

JB-160N-PLUG Chytrá zásuvka

Chytrá, bezdrátová, obousměrně komunikující zásuvka představuje zcela nové řešení pro automatizaci v rámci systému JABLOTRON 100+. Zásuvky kopírují zvolený PG výstup.

Stav zásuvky je indikován LED signálkou v podobě podsvíceného tlačítka dle logiky segmentu.

20.01.2023

JA-152SHM

Bezdrátový detektor otřesu nebo náklonu

JA-152SHM Dokáže detekovat cizí magnetické pole a tím předejít případné sabotáži cizím zdrojem magnetického pole.

Kombinovaný detektor otřesu nebo náklonu s magnetickým kontaktem. V režimu detekce otřesů reaguje na vibrace a otřesy. V režimu detekce náklonu reaguje na změnu své polohy.

04.10.2022

nové barevné varianty

Jablotron přichází s novými barevnými variantami klávesnic a některých prvků a to v barvě antracit a šedá.

06.04.2022

JA-157J

Bezdrátové tísňové tlačítko na ruku

Tísňové tlačítko JA-157J může dálkově aktivovat tísňový poplach nebo obsluhovat různá zařízení. Je určeno zejména pro přivolání pomoci – jako osobní tísňové tlačítko.

Logo Hodnocení práce

Počet návštěv: 726449
On-line uživatelů: 4